Няколко въпроса за Telerik alpha academy

Здравейте, от доста време следя академията(Telerik Alpha academy Javascirpt) и чета за нея, но има няколко въпроса, които ме вълнуват и някои неща които са ми неясни.

Одобряването на кандидатите за програмата става, чрез изпит на фундаменталностите на даден език за програмиране. Аз вече знам фундаменталностите и имам няколко малки проекта на този език, нужно ли е да ходя на работилниците, които организирате преди изпита?

Договора, който се подписва е преди или след изпита?

Ако по време на обучението решим, че това с което се занимаваме не е за нас или е прекалено трудно и напуснем, има ли последствия и в такъв случай какво става с договора, който ние подписваме в началото на обучението?

При успешно завършване на академията ние ще трябва да си намерим работа при спонсори на Telerik. Колко време трябва да работя във фирма спонсор, докато обучението ми бъде изплатено. Аз ще получавам ли заплата при този работодател или чак като се изплати обучението ми ще започна да получавам заплата?

Времето за изплащане на таксата за обучението започва след като започна работа при ваш спонсор или 6 месеца след успешното завършване на академията?

След като завърша академията като стажант или junior програмист ще мога да започна работа?

Благодаря ви за отделеното време. :slight_smile:

Привет, Стефан,

Благодаря ти за интереса към програмата. Пиша по-долу с отговори.

Приемът в програмата е на база холистичната ти кандидатура - под внимание се взима комбинацията от резултата ти от входен изпит (конкретно за Telerik Academy Alpha JavaScript входен изпит може да бъде държан само на езика JavaScript), резултата ти от когнитивен тест, прикачено CV, мотивация за участие в програмата, представяне на интервю (ако бъдеш поканен на такова). Работилниците за подготовка за изпит не са задължителни, но ако присъстваш и/или решиш задачите от работилниците, ще получиш допълнителни бонус точки (по 10 т. за всяка работилница/група задачи).

Договор за участие - всеки курсист, поканен да вземе участие в програмата, подписва договор за участие. Това се случва приблизително около месец преди старта на програмата. В случай че бъдеш класиран, ще можеш да се запознаеш с всички детайли от договора. Ако решиш да се възползваш от условията на банката-партньор, ще трябва да подпишеш и договор с банката.

Първите 8 седмици от обучението са т.нар. пробен период, в който взаимно тестваме успешното ти участие в програмата. В случай че отпаднеш в този период (по свое желание или наше настояване), не дължиш такса за обучение и договора ти се прекратява без последици.

Ако завършиш успешно обучението си, имаш възможност 6 месеца свободно да търсиш работа във всички компании на пазара. В случай че стартираш работа при фирма, която е наш партньор, тя покрива разходите за обучението ти. Обикновено изплащането на това задължение става в рамките на 1-2 месеца след старта на работа. Разбира се, получаваш и заплащане спрямо договорката си с работодателя.

Относно заплащането – таксата за обучение може да бъде заплатена самостоятелно преди старта на програмата или да стане дължима 6 месеца след завършване на програмата, ако курсиста се е възползвал от предложението на банката-партньор. В случай че е избрал втория вариант, курсиста може да изплаща сумата в период до 2 години на вноски, като първата вноска се изисква едва 6 месеца след успешно завършване. Разбира се, остава възможността курсистите да стартират кариерата си и при един от над 40-те ни партньора след приключване на обучението си. В този случай курсистите не дължат такса за обучението си, т.к. тя се покрива от партньора ни.

Различните компании поставят различен ранк на позициите си спрямо техните вътрешни политики. Затова и курсистите от алумни мрежата ни стартират работа на разнообразни позиции спрямо компанията - Intern, Junior, a немалка част и Regular Software Engineer.

Оставам на разположение.

Поздрави,
Невелина

1 Like

А какво става ако напусна след 2-ри месец?

Здравейте, благодаря на замесените тук както за въпросите, така и за отговорите. Бих искала да задам един допълнителен - участието в безплатните обучителни курсове за начинаещи (в случай че човек бъде одобрен за нкой от тях), които откривате през октомври 2019, означава ли, че задължително следва да се явим на изпита за кандидатстване за “баш” обучението? Благодаря предварително, Мила

Здравейте! Темата е стара, но тъй като частично засяга и въпросите, които бих искала да ви задам, няма да пускам нова тема.
Прави ми впечатление, че навсякъде в отговорите присъства словосъчетанието “успешно завършилите…”. Та, въпросът ми е: какво означава това? Възможно ли е курсистите да отпаднат от обучението по някакви външни (не лични) причини и в какво се изразяват те (поведение, междинни изпити, изоставане от материала и/или други)? Следващият ми въпрос е: ако не желая да сключа договор с банка, която да финансира обучението ми, а не разполагам с цялата сума наведнъж, за да я заплатя предварително, съществуват ли други варианти за разплащане?
Благодаря предварително! (надявам се да преглеждате и старите теми :))

Здравей, Стефка,

Курсист е възможно да прекрати участието си в програмата както по собствена инициатива, така и по инициатива на трейнърския екип. Причините могат да бъдат както от гледна точка на изучавания материал (изоставане с материала, системно неприсъствие на лекции, непредаване на домашни, липса на нагажираност), така и от гледна точка на комуникация, работа в екип, възникнали проблеми в buddy групата. Тук бих искала да подчертая, че всеки курсист, който от своя страна усети колебание или пък екипът на Академията усети такова, получава навременно съдействие от трейнърския екип с цел успешно продължаване в курса.

Двата начина за заплащане на обучението са самостоятелно (до един работен ден преди старта на програмата) и чрез сключване на договор за кредит с Алианц Банк България. В случай че сключиш договор за кредитиране и по време на обучението си вече разполага с цялата сума накуп, вариант е и да анулираш договора си с банката и да заплатиш таксата си за обучение директно към Телерик Академия в срок до един работен ден преди края на обучението.

Оставам на линия за допълнително съдействие.

Поздрави,
Цветелина

Благодаря за изчерпателния отговор! :slightly_smiling_face:

2 Likes

Мога и аз да ти дам допълнително инфо от собствен опит. Завърших академията август 2021 - QA кохорта. За съжаление не успях да се справя достатъчно добре със защитата на финалния проект, с който завършва академията. След разговор с трейнърите и екипа на Телерик за причините довели до това се подготвяш за поправка и се явяваш…и се справяш :slight_smile: Има и междинен изпит след първите 8-9 седмици където си преценяваш дали имаш сили да се справиш с натоварването или не. Имай предвид, че натоварването е голямо. QA групата имахме 2-3 лекции седмично, докато всички девелопърски групи имаха 4-5 пъти седмично по 4-5 часа. Но имаше доста хора от моята група, които бяха семейни и работеха,…и се справиха…всичко е въпрос на мотивацията, която имаш.

5 Likes

Благодаря, Марков! Наистина е добре да има повече информация от първо лице на завършили курсисти :slight_smile: Благодаря, наистина!

Няма защо. Радвам се, да споделя нещо, което може да е полезно на бъдещите студенти в академията. Наистина когато аз кандидаствах ми ще се ще да имах повече инфо за това, което ми предстои като програма и натоварване. Ако има нещо друго, което те интересува питай :slight_smile:

Здравей, Марков! Какво се случи след като защити успешно проекта от 2-я път? Сега си в процес на търсене на работа или вече започна? От академията помагат ли за намиране на работа така както го описват? И как реши от JS на QA?
И относно плащането…правилно ли разбирам, че ако сключа договор с Alianz не плащам нищо преди и по време на обучението и чак след като се завърши успешно в рамките на 6 месеца ако си намеря работа във фирма-партньор тя ми плаща всичко? Ако след 6-я месец все още не съм започнал при фирма-партньор или съм започнал, но в друга фирма, тогава следват описаните месечни вноски, които си ги плащам аз?

Значи по ред на въпросите ти:
Аз завърших QA кохорта и не съм записвал JavaScript. Писах тук, защото смятам да споделя опит , който имам и според мен ще е полезен на хората, които искат да запишат академията.
След успешна защита на финалния проект академията помага като запознава своите партньори със завършилите курсисти. При нас всички получиха покани за интервюта…някой дори по 4-5. Ако не се справиш там или не ти харесват предложенията на партньорите може да пращаш CV на други фирми в бранша - както си избереш. Почти всички от нас започнаха работа след завършването си във фирми партньори - и това в рамките на месец, месец и половина. Предполагам че ако няколко месеца не си намериш работа има срещи и съвети какво да промениш, за да си по-успешен. Не се притеснявайте всичко което описвам е подробно обяснено по време на обучението в академията. Но се обяснява в самия и край. До тогава не ви интересуват други неща освен да усвоите материала, защото ако там сте зле не става нищо. Зависи си от вас и от вашата мотивация.

Самия аз в момента работя във фирма партньор на академията. Нещата са много близки до това в академията…но изисккванията са още по-големи :slight_smile:

2 Likes

Привет! Аз ще джойнна тук само за да кажа за удебеления шрифт - няма вариант някой да ти плати всичко. Ако започнеш работа в рандъм компания - покриваш си таксата за обучението сам/а, ако започнеш при партньор - академията ти покрива част от таксата (има го описано някъде на сайта им, ако трябва ще го намеря), останалата част пак я плащаш сам. И имаш 6 месеца след завършване, в които все още не плащаш нищо. Доколкото съм чувала, след шестия месец с работа или без, кредитът почваш да го плащаш - банки, такива са…строги. Но като цяло, това наистина ти е последна грижа по време на обучението :slight_smile:

irmelinda Права си, но до някъде. И аз когато завършвах когато започваш работа при партньор ти възтановяват част от таксата за обучение. Но глада за кадри може да е променил нещата…особено за дев групите. По-нагоре в поста на представилката на Телерик на два пъти се казва, че фирмата-партньор поема таксата. Така че, или това е грешно инфо или има нови правила…
…В случай че стартираш работа при фирма, която е наш партньор, тя покрива разходите за обучението ти.
…Разбира се, остава възможността курсистите да стартират кариерата си и при един от над 40-те ни партньора след приключване на обучението си. В този случай курсистите не дължат такса за обучението си, т.к. тя се покрива от партньора ни.

Здравейте,

Включвам се да внеса малко повече яснота по темата. Цитираното от @markov306 от пост от 2019 г. се отнася до условията на обучение и в частност - условията по покриване на такса за обучение в Телерик Академия до март 2020 г. С програмата, стартирала в края на март 2020 г., влезе в сила нова клауза в договора за обучение, според която, в случай че курсист стартира работа при фирма партньор, то той получава отстъпка в размер на приблизително 30% от таксата за обучение. В случай че курсистът е заплатил таксата си самостоятелно, Академията прави превод с размер на отстъпката на посочена от курсиста банкова сметка. В случай че курсистът се е възползвал от услугите за кредитиране от страна на Алианц Банк, Телерик Академия погасява частично задължението на курсиста със съответната сума. Изплащането на останалата част от кредита е задължение на курсиста.

Както е описала и @irmelinda, след изтичането на 6-месечния гратисен период, независимо дали курсистът е стартирал работа или не, негово задължение е да стартира процедура по изплащането на кредита си.

Поздрав,
Цветелина

3 Likes