Sum of greatest and smallest

Здравейте, дали ще може някой да ми даде насоки за тази задача:
Sum of greatest and smallest

Write a program that enters 3 numbers (each number will be on a separate/new line), calculates and prints the sum of the greatest and smallest of them.
Аз ще си напиша кода,просто да ми се даде един жокер.

Здравей Георги, аз използвах if конструкция за намирането на минимално и максимално число.
Ако езика е Java, можеш да прочетеш малко инфо тук: https://www.homeandlearn.co.uk/java/java_if_statements.html
Като в условието използваш логическите оператори за сравнение.

1 Like

Само да попитам, може ли да се реши без if statements

Аз също мислех вариант без да използвам условности, но не се сещам. Ще се радвам, ако някой сподели също своето решение на проблема.
поставям моето тук: Sum of greatest and smallest - Pastebin.com

1 Like

Разбира се , че може. Решението ли да ти дам или насоки ?

Само насоки :slight_smile:

Виж как работи ternary оператора.
Отделно ти трябва loop който да се върти 3 пъти и всеки път да взема число от user-а и си почти готов. Остава да намериш начин да вземеш най-голямото и най-малкото число и да ги събереш

1 Like

Мерси много, получи се! В този случай не е нужно loop, тъй като дефинираме три променливи и ги четем директно от конзолата.

1 Like

Може и с функция за намиране на макс./мин. -Math.max/min. Такъв пример има в Data Types and Variables Code Examples.

2 Likes

Тези функции не са препоръчителни за начинаещите.
Отделно в този пример няма как да стане понеже тези функции работят при колекции, а тук става въпрос за няколко реда инпут.

На мен тази задача ми заприлича много на тази от примерите. Но тъй като, аз започвам буквално от нулата с Java не знам дали е правилно или не. Аз мисля, че при мен така проработи. Метода го видях от решените примери в class-МаthMaxMin ,package com.telerikacademy. Примерът там не е ли такъв?

В момента не работя на Java и не помня всички примери и как са решени, но е хубаво всеки начинаещ да разпише тези неща ръчно.

1 Like

Всъщност се сетих за кое говориш, като каза Math.max Math.min
Може би е ето това.

 int a = 20;
            int b = 5;
            int c = 15;
            Console.WriteLine(Math.Max(a,Math.Max(b,c)));

Аз като казах колекции си мислех за друго , в този случай това би сработило.

2 Likes

Да, за това говорех :slight_smile:

Благодаря много на всички за помощта. :slight_smile:

Ако става дума за Python

# Examples:
# numbers       sum
# 1 2 3	          4
# 10 10 10	     20

num1 = int(input())
num2 = int(input())
num3 = int(input())

print(max(num1,num2,num3) + min(num1,num2,num3))

2 Likes